TEDAVİLER
Ortodonti (Diş Teli Tedavisi)
Header Resmi

Ortodonti, çene içerisinde veya çeneler arasındaki dişsel ve iskeletsel anomalilere müdahale eden diş hekimliği dalıdır.


Çene kemiklerindeki sorunların çözümü yani alt çenenin önde konumlanması veya üst çenenin büyük olması gibi sorunları ortodonti uzmanı tarafından erken yaşta müdahale edilerek daha küçük yaşta çözülebilmektedir.


Ayrıntılı bilgi için Whatsap'tan Yazın:

(Bilgi İçin Tıkla)

https://wa.me/905412204000

Bu nedenle özellikle kendilerinde çene veya diş çapraşıklığı olan anne-babalar çocuklarını 7-8 yaşında bir ortodontist’e götürerek çocuklarının aynı problemleri yaşama probleminin önüne geçebilirler.

Burada unutulmaması gereken bu tür çene problemlerinin olduğu durumlarda ortodonti tedavileri büyüme gelişim tamamlanmadan yapıldığında daha hızlı sonuçlar alınabilmekte ve çoğu zaman cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç kalmamaktadır.


Sadece dişlerde çapraşıklık, kapanış bozukluğu veya asimetrik görünüm gibi bozukluklar olduğunda ise her yaşta bu tedavileri yapmak mümkündür. Günümüzde 60 yaşında birine tel takmak ve dişlerini düzeltmek kolayca yapılabilmekte ve oldukça hızlı ve estetik sonuçlar alınmaktadır.


Ortodontik tedavi yöntemlerinde son yıllarda önemli yenilikler olmuştur, Şeffaf teller ve porselen braketler sayesinde neredeyse tel takıldığı hiç belli olmadan ortodontik tedavi uygulamak mümkündür. Ayrıca Lingual Teknik denilen tellerin damağa ve dile bakan yüzeylere yapıştırılmasıyla da ortodontik tedavi yapılabilmektedir. Son yılların önemli gelişmelerinden bir diğeri de invisalign tekniği denilen hiç tel takmadan belirli zaman aralıklarıyla dişlerin ölçüsü alınarak sadece plak uygulaması ile yapılan ortodontik tedavilerdir.

Ortodonti nedir?

Ortodonti, diş teli yöntemi ile yamuk diş, çapraşık diş, eğri diş düzeltme işlemleri ve çeneleri doğru pozisyona getiren uzmanlık dalıdır. 

Ortodontik tedavi ile düzeltilebilen durumlar:

  • Diş arası boşluklar,
  • Çapraşık dişler,
  • Kapanış bozuklukları,
  • Travmaya uğrayan dişler,
  • Orta hat kayması,
  • Çapraşıklıktan kaynaklı dişeti problemleri,
  • Çeneler arası uyumsuzluklar.
  • Ortognatik Cerrahi (Ortodontik Tedavi + Çene Ameliyatı)


Ortodontik tedaviye başlama yaşı nedir?

Ortodontik tedavinin ideal başlama yaşı 10-14 yaş arasıdır. Fakat daha erken yaşlarda da müdahale gerekebilen durumlar olabilmektedir.

Ortodontik tedavi kaç yaşına kadar yapılabilir?

Bilinenin aksine ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Yetişkinlerde yapılan ortodontik tedavi ile çocuklarda yapılan tedavi arasında süre farkı da bulunmamaktadır. Yetişkinlerde yapılan tedavide gülüş tasarımı da yapılarak daha estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Ortodontik tedavi süresi çapraşıklığın miktarı, ortopedik müdahale ihtiyacı, kullanılan malzeme vb. etkenlere göre değişmektedir. Genellikle 8 ay ile 18 ay arasında değişmektedir.

Tel takılma işlemi ne kadar sürer?

Tel takılma işlemi 45 dakika civarı sürmektedir. Ağrılı bir işlem değildir. Anestezi yapılmamaktadır.

Ortodontik tedavi nasıl yapılır?

Ortodontik tedavi tellerle, takıp çıkarılabilen apareylerle, görünmez plaklar ile yapılabilmektedir. Genellikle tel tedavisi uygulanmaktadır. Tel tedavisi metal ya da şeffaf görünmeyen tellerle yapılabilmektedir.

Ortodontik tedavi sonrasında ne yapılmaktadır?


Ortodontik tedavi bitiminde dişlerin yeni konumuna çevre dokularında uyum sağlaması için pekiştirme tedavisi uygulanmaktadır. Pekiştirme tedavisinin süresi çapraşıklığa ve tedavinin başlangıcına göre değişebilmektedir. Pekiştirme tedavisi sadece gece takılan şeffaf plaklarla ya da dişlerin arkasına yerleştirilen görünmeyen tellerle yapılabilmektedir.
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Copyright © MayaDiş 2016   Web Tasarım_Medyatör
CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)